fbpx

Piwo ciemne i piwo jasne – najważniejsze różnice

Piwo to alkohol, po który Polacy sięgają najchętniej. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gatunków, w każdym województwie znajduje się jakiś uznany browar. Piotrków Trybunalski, Poznań, Brzesko – opcji jest wiele. Ulubione piwa Polaków można jednak podzielić na dwa główne rodzaje: jasne i ciemne. Czym się od siebie różnią?

Kolor piwa – od czego zależy?

Piwa jasne od ciemnych można zwykle odróżnić już na pierwszy rzut oka. Jasny lager od ciemnego portera odróżni nawet zupełny laik – wystarczy spojrzeć na kolor płynu, który znajduje się w kuflu. Barwa piwa różni się jednak również w ramach obu wymienionych rodzajów. Jasne zwykle kojarzy się ze złocistym trunkiem, ale może być także bardziej żółte lub niezwykle jasne. Piwa ciemne bywają całkowicie czarne lub kawowe, ale niektórym bliżej do brązu czy też bursztynu.

Od czego zatem zależy kolor piwa? Przede wszystkim od słodu, który został użyty w czasie warzenia napoju. Słód przygotowuje się z ziaren wielu gatunków zbóż, ale na kolor piwa wpływają także drożdże oraz proces filtrowania. Do określania barwy tego trunku służą jednostki EBC, opracowane przez Europejską Konwencję Piwa. Najwyższą wartość EBC posiadają najciemniejsze piwa.

Piwo ciemne i jasne – różnice w smaku

Jasne piwa zazwyczaj posiadają delikatniejszy skład niż ich ciemne odpowiedniki. Być może z tym jest związany fakt, że są bardziej popularne wśród polskich konsumentów. Schłodzone jasne piwo jest popularne zwłaszcza latem, posiada bowiem właściwości orzeźwiające. W ciemnych piwach często można natomiast wyczuć nieco cięższe akcenty, a także nuty karmelu, kawy czy słodyczy. Oba rodzaje piw są jednak dostępne w wielu wariantach smakowych, również nawiązujących do owoców czy miodu. Jasne i ciemne piwa zazwyczaj różnią się natomiast zawartością kalorii. Mniej kaloryczne są te jasne. Kolor piwa nie ma natomiast związku z zawartością alkoholu – bywają piwa ciemne znacznie mocniejsze od jasnych, ale i wyraźnie słabsze. Oryginalne ciemne piwo można znaleźć na przykład odwiedzając browar rzemieślniczy.

Hotel Podklasztorze – piwo cysterskie

Jedno z tego typu miejsc znajdziemy w Sulejowie. Znajduje się tam bowiem Hotel Podklasztorze, gdzie w restauracji Miód i Wino serwowane są lokalne, tradycyjnie warzone piwa. Do kogo adresowany jest sulejowski browar? Piotrków Trybunalski i Łódź to najbliższe duże miasta, ale to miejsce warto odwiedzić nawet mieszkając w nieco dalej położonym zakątku Polski. Podklasztorze zachwyci zwłaszcza miłośników historii i tradycji, hotel jest bowiem zlokalizowany w obrębie średniowiecznego opactwa cystersów.

To właśnie w liczących ponad 800 lat murach leżakuje piwo warzone w sulejowskim browarze. Trunek nie jest filtrowany ani pasteryzowany, do jego produkcji używa się tylko składników najwyższej jakości. W hotelowej restauracji znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy jasnego, jak i ciemnego piwa – w ofercie zawsze znajduje się kilka rodzajów ulubionego trunku Polaków.

Oferty specjalne

Hotel Podklasztorze znaczy więcej niż gościnność. To jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich będący perłą architektury romańskiej, wchodzący w skład XII –wiecznego Opactwa Cystersów. Przekonaj się sam.

Weekendowa podróż w czasie

Niezapomniana okazja do historycznych zmagań i biesiadowania niczym w średniowiecznych czasach

Zobacz więcej

Weekend SPA dla Przyjaciółek

Beztroski relaks dla Ciebie, przyjaciółki, mamy, siostry...

Zobacz więcej

Weekend dla Dwojga! Zakochaj się na nowo

Hotel Podklasztorze to idealne miejsce na celebrowanie Waszej Miłości!

Zobacz więcej

HIT Jesienny pobyt: 4 NOCLEGI W CENIE 3!

Spędź wyjątkowy pobyt w hotelu zlokalizowanym na uboczu

Zobacz więcej

Nagrody, wyróżnienia, certyfikaty

Jest nam ogromnie miło, że Hotel Podklasztorze został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym znalazł się w gronie Najbardziej Niesamowitych  Hoteli w Polsce.  Hotel Podklasztorze dba również o swoich najmłodszych Gości i  corocznie zdobywa tytuł Hotelu Przyjaznego Rodzinie.

Położenie

Wyjątkowa lokalizacja zabytkowego Hotelu w murach XII-wiecznego Opactwa cysterskiego tuż nad błękitnymi wodami rzeki Pilicy, w sąsiedztwie Jeziora Sulejowskiego sprawia, że jest to miejsce idealne zarówno dla spragnionych wypoczynku, jak i amatorów mocnych wrażeń.

Hotel Podklasztorze to zabytkowy Hotel w samym centrum Polski – zaledwie 120 km od Warszawy, w niewielkiej odległości od Łodzi. Lokalizacja w Centralnej Polsce sprawia, że jest to doskonałe miejsce na organizację eventu dla firm i korporacji, które mają swoje przedstawicielstwa w różnej części Polski

Kontakt

Hotel Podklasztorze
ul. Władysława Jagiełły 1
97-330 Sulejów
tel.: +48 44 610 24 00
kom. +48 695 320 485
fax: +48 44-616 20 02
e-mail: recepcja@hotelpodklasztorze.pl

Dołącz do nas

Jesteśmy dostępni w sieciach społecznościowych. Odwiedź nas na poniższych stronach i sprawdź wydarzenia w naszym Hotelu

fundusze europejskie
Best Western Rewards ®   |   Bestwestern.com
Each Best Western® branded hotel is independently owned and operated
Zobacz Best Western Plus Hotel Podklasztorze w serwisie mojekonferencje.pl
Copyright/Polityka Prywatności. Projekt i wykonanie Artixen.net 2017
Zmień rozmiar tekstów
Kontrast