hotel podklasztorze

Historia

Poznaj Niezwykłą Historię XII-wiecznego Opactwa Cystersów i Hotelu Podklasztorze

 

Hotel Podklasztorze to część zespołu cysterskiego, jednego z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Europie, zabytek klasy „0” wyróżniony rozporządzeniem Prezydenta RP jako pomnik historii.

Skąd nazwa Hotel Podklasztorze?

Sulejów to nazwa miasteczka, a Podklasztorze – jednej z jego dzielnic.


Legenda o złożeniu Opactwa Cystersów czyli jak Książe Kazimierz Sprawiedliwy został uratowany przez lwy

Pierwsza wzmianka o grodzie Sulejowie pochodzi z 1145 roku, ale złota era Sulejowa rozpoczęła się ok. 30 lat później, gdy Kazimierz II Sprawiedliwy, najmłodszy syn Bolesława III Krzywoustego, ściągnął tu mnichów z opactwa Morimond (dziś Szampania). Wiąże się z tym piękna legenda: książę Kazimierz brał udział w polowaniu w porastającej okolicę puszczy, ale w pogoni za jeleniem odłączył się od swojej drużyny i zgubił. Tymczasem rozszalała się wyjątkowo silna burza. Książę, szukając otuchy w modlitwie, usłyszał z nieba głos: „Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę cię do sług twoich”. Kazimierz padł na ziemię i przysiągł dotrzymać obietnicy, a wtedy pojawiło się dwanaście lwów, które odprowadziły go do dworzan.

Na pamiątkę tego wydarzenia w kościele zostało umieszczonych dwanaście wyrzeźbionych lwów, gdzie dwa przetrwały do teraźniejszości.

 


Przybycie Cystersów do Sulejowa w 1176 r.

 

Legenda o powstaniu kościoła a potem opactwa znajduje swoje oparcie w faktach historycznych, według których to właśnie książę Kazimierz Sprawiedliwy, ufundował kościół i klasztor Cystersów.

Zobacz apartament Kazimierza Sprawiedliwego w naszym hotelu

Czy wiesz, że cystersi to byli bardzo pracowici i nowocześni zakonnicy?

 

Oparty na surowej regule benedyktyńskiej, której główna dewiza brzmi Ora et labora – módl się i pracuj zakon cysterski należał do najbogatszych w tej części Europy.

Dziś słysząc o ogrzewaniu podłogowym, myślimy że to nowoczesna myśl technologiczna, a to właśnie tak „grzali się” zakonnicy w klasztorze.


Inne ciekawostki z życia Cystersów

 • Jedli raz dziennie, w menu nie mieli mięsa, ryb, jaj czy tłuszczów. Jedli chleb, jarzyny z solą i oliwą, owoce,
 • Sprowadzili karpia do Polski i wprowadzili tradycję jedzenia karpia w Wigilię Bożego Narodzenia,
 • Spali na siennikach, w ubraniach, we wspólnym dormitorium,
 • W nocy wstawali, by śpiewać psalmy w nieogrzanym kościele,
 • Każdy mnich musiał pracować fizycznie i to po kilka godzin dziennie,
 • Zajmowali się też hodowlą zwierząt,
 • Budowali młyny, tartaki, zakładali pierwsze szpitale, rozwinęli młynarstwo, uprawy roślin zbożowych, chmielu, winorośli oraz hodowlę owiec, krów, pszczół,
 • Wprowadzili tradycję jedzenia karpia w Wigilię Bożego Narodzenia,
 • Tworzyli także podwaliny nowoczesnego wytopu żelaza,
 • Cystersi jako jedni z pierwszych zaczęli stosować w budownictwie cegłę,
 • Cystersi nosili przydomek Kretów, ponieważ budowali tunele

 

Zobacz pokoje superior, które nawiązują wystrojem do zajęć średniowiecznych mnichów i poszczególnych pomieszczeń klasztornych np. Cela Winiarza, Wirydarium, Skryptorium, Cela Bartnika itp.

 

Czy wiesz, że w Sulejowie dokonano pierwszej  udanej trepanacji czaszki w Polsce?

Było to prawdopodobnie ok. 700 lat temu. W roku 1854 pod posadzką klasztornego kapitularza odkryto średniowieczną czaszkę, która nosi wyraźne ślady przeprowadzonego z wysoką precyzją zabiegu chirurgicznego. Trepanacji dokonano za pomocą wiertła, specjalnej piłki stalowej i kleszczy kostnych.


Najważniejsi Goście Zakonników

 

W 1318 roku odbył się w Sulejowie wiec generalny królestwa, w którym uczestniczył Władysław Łokietek. Na wiecu wysłano prośę do papieża Jana XXII, „aby ten ratując kraj od zguby”, pozwolił na koronację króla Władysława Łokietka celem zjednoczenia Królestwa Polskiego.

 • To być może dzięki wizycie w Opactwie Cystersów w Sulejowie Władysław Jagiełło pokonał Krzyżaków pod Grunwaldem. Władysław Jagiełło odwiedził Sulejów w 1410 r. w drodze na bitwę z Krzyżakami. Według podania, widoczne do dziś uszkodzenie jednej z kolumn przy drzwiach wejściowych do kościoła w klasztorze cystersów, to właśnie efekt ostrzenia mieczy przez Króla i jego rycerzy.

Zobacz apartament Władysława Jagiełły w naszym hotelu

 • W środę co tydzień odbywa się w Sulejowie targ. Dzień targowy ustanowił w roku 1388 król Władysław Jagiełło.
 • W Opactwie, w czasie potopu szwedzkiego, uchodząc przed wszędzie nacierającym wrogiem, zatrzymał się król Jan Kazimierz. W odwecie Szwedzi złupili i zniszczyli klasztor, a życie straciło wielu zakonników i mieszczan.

 


Kasacja klasztoru i powrót Cystersów do Sulejowa

 

Na przestrzeni wieków Opactwo Cystersów w Sulejowie to zyskiwało to traciło na znaczeniu. Schyłek świetności Opactwa w Sulejowie a także innych zakonów przyniosły czasy stanisławowskie. W 1819 roku nastąpiła kasacja klasztorów w Polsce i tym samym opactwo przestało istnieć. Kościół oddano diecezji z przeznaczeniem na parafię a obwarowania i budynki gospodarcze znalazły się w rękach prywatnych.

Zarówno I jak i II wojna światowa a także liczne pożary przynosiły liczne zniszczenia opactwa. W latach 70. XX w. we frontowych zabudowaniach gospodarczych mieściło się schronisko turystyczne. W roku 1981, po ich remoncie i częściowej odbudowie, urządzono tu ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. Cystersi powrócili do Sulejowa w 1986 r.

 


Duchy….legendy ….tajemnice…

 

Biała Dama w wieży Muzycznej

Miejscem niezwykle urokliwym i nie pozbawionym aury tajemnicy jest także XVI wieczna wieża muzyczna. To właśnie w tej części Hotelu Podklasztorze widywana jest tajemnicza postać zwana Białą Damą, którą nie jeden Gość spotkał spacerując po hotelowym korytarzu…

Ukryty Skarb Cystersów i tajemnicze lochy

Z Opactwem Cystersów w Sulejowie wiąże się jeszcze jedna historia, która od lat wzbudza niemała ekscytację wśród poszukiwaczy skarbów.

W 1259 r roztropni mnisi postanowili ukryć wszystkie cenne rzeczy na wieść o zbliżających się do Sulejowa hordach tatarskich. Miejscem kryjówki stały się podziemne lochy klasztorne wywodzące się z klasztoru w stronę Pilicy. Niewielu wiedziało, gdzie znajduje się skarb- jedynie kilku zakonników i bednarz wzmacniający dębowe beczki z kosztownościami.

Przybywający do Sulejowa Tatarzy najpierw spalili budynki opactwa, po czym w poszukiwaniu skarbów schwytali zakonników, po czym torturując ich wyjawili miejsce kryjówki. Ci, którzy nie wyjawiali swoich sekretów byli mordowani. Jeden z nich- ten, który nie wytrzymywał bólu- wskazał bednarza. Najeźdźcy łapiąc rzemieślnika poddali go okrutnym torturom. Mimo katowania bednarz zachowując wierność przysiędze milczenia został żywcem zamurowany.

Tatarzy nie odnaleźli Skarbu – tajemnica ta po dzisiejszy dzień nie została rozwiązana.


Filmowe Podklasztorze

 

To obiekt, który stał się inspiracją dla reżyserów filmów takich jak „Janka”, „Pan Wołodyjowski”, „Prywatne Śledztwo” oraz „Naznaczony”. To właśnie tutaj powstawały zdjęcia do najsłynniejszych produkcji. Wiecie, że „Janka” wraz z mamą i dziadkiem mieszkała w budynku karczmy stojącej na terenie Podklasztorza, gdzie odbywały się również wyścigi konne tytułowej bohaterki wraz z Julkiem? Zapewne słyszeliście również o kultowej produkcji Władysława Pasikowskiego „Psy 2. Ostatnia krew”. Strzelanina pomiędzy głównymi bohaterami a rosyjskimi przestępcami stała się spektakularną sceną, którą zrealizowano na terenie sąsiadującego z Podklasztorzem dawnego Zakadu Przemysłu Wapienniczego na Podkurnędzu.

Słynna scena porwania księcia Bogusława( w tej roli Leszek Teleszyński) przez Kmicica (Daniel Olbrychski) w Potopie Jerzego Hoffmana również była kręcona na terenie Podklasztorza.

Zobacz inne fimy, które kręcono w Sulejowie i na terenie Opactwa


Zabudowa Opactwa

 

Każdy z Gości Hotelu Podklasztorze ma możliwość odbycia niezwykłej podróży w czasie

Dziś zabudowania, w których mieści się Hotel Podklasztorze to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Europie, a pieczołowicie odrestaurowane wnętrza to prawdziwa gratka dla miłośników historii.

Miejsce starej gorzelni w której mnisi produkowali przednie trunki to dziś Restauracja „Miód i Wino” oraz Browar Podklasztorze. Goście hotelu mogą do dziś podziwiać zabytkowy komin starej wytwórni w miejscu gdzie znajduje  się obecnie sala Kapitularz.

Z kolei recepcja hotelowa  mieściła niegdyś browar prowadzony przez zakonnych braci a obecną część hotelową zajmowały spichlerze.

Czy wiesz, że fraternia to w klasztorze miejsce, w którym mnisi mogli uciąć sobie pogawędkę ? Dziś tą nazwę nosi jedna z sal konferencyjnych w Hotelu Podklasztorze.


Cystersi stopniowo grodzili się aby stworzyć opactwo warowne.
Poznajcie najważniejsze jego elementy

Kościół św. Tomasza Kantauryjskiego (1)

Najcenniejsze pozostałości to kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego,  znanego też jako Tomasz Becket, arcybiskupa Canturbury – trójnawowa bazylika z transeptem (czyli nawą poprzeczną), zachowana w nienaruszonym stanie, z pięknym romańskim portalem i rozetą oraz barokowym i rokokowym wyposażeniem. Można podziwiać także wschodnie skrzydło klasztoru, jedyne pozostałe z trzech. Dziś mieści się tu muzeum (2)  w zachowanym kapitularzu, czyli sali służącej zakonnikom do zebrań, przetrwały też gotyckie krużganki.

 

Plebania (15)

Dzisiejsza plebania Opactwa Cystersów to początkowo były zabudowania klasztoru wzniesione w XV w. Początkowo mieścił się tutaj folusz a z czasem został przekształcony na owczarnię. Od XVIII w. pełni funkcje mieszkalne.

 

Ciekawostka: na plebani znajduje się wejście do częściowo zawalonych piwnic liczących około 200 m2, w których jak głosi legenda zamurowany bednarz pilnuje zakonnych skarbów.

 

Baszta „Mauretańska” (12)

Baszta mauretańska w kształcie podkowy widoczna najlepiej od strony Pilicy to najstarsza baszta wzniesiona przez cystersów, z metryką sięgającą 1370 r.

 

Czy wiesz, że refektarz w klasztorze to inaczej jadalnia. Dzisiejsza jedna ściana refektarza zachowała się naprzeciwko Kościoła. (3)

 

Baszta „opacka” (9)

Baszta Opacka została zbudowana w 2. Poł. XIV w.

Budynek arsenału  (10)

„Arsenał” został zbudowany na początku XVI w., początkowo jako strażnica dla załogi strzeżącej opactwo, a następne jako pomieszczenie dla służby i gości opata.  W latach 1940 – 1993 r. mieściła się tutaj szkoła Podstawowa na Podklasztorzu.

Baszta „muzyczna” (8)

Została wybudowana około 1515 r. na planie koła o średnicy 6 m. W pomieszczeniach przylegających do  baszty „muzycznej” w końcu XIX w. mieścił się spichlerz i browarna składnia. Od północy dobudowano suszarnię, która jednak nie przetrwała do naszych czasów.

 

 

 

Baszta „attykowa” (6)

Basztę „Attykową” zbudowano ok. 1540 r. na planie nieregularnego kwadratu. Początkowo miała dwie kondygnację i bramę w przyziemniu o szerokości 3 m. Po 1580 r. bramę zabudowano, a na początku XVII w. całą basztę gruntownie przebudowano.  Romantyczna nazw baszty, podobnie jak innych baszt w sulejowskim opactwie, pochodzi z początku XIX w.

Baszta „rycerska” (5)

Kwadratowa baszta „rycerska” powstała około 1560 r. w zamyśle budowniczych miała spełniać funkcję wjazdu do opactwa. Od strony opactwa do baszty „rycerskiej” przylegał XVIII-wieczny młyn konny, którego resztki murów są widoczne do dziś.

 

Wejście do Opactwa cystersów w Sulejowie : Brama „krakowska” (1)

Pierwotny wjazd do klasztoru znajdował się w specjalnym budynku obok baszty „mauretańskiej”.

W XVI wieku zamurowano wszystkie bramy i furtki prowadzące do opactwa z wyjątkiem bramy pod basztą „krakowską”. W tamtych czasach oprócz okutej dębowej kraty miała ona zwodzony most opuszczany na suchy rów otaczający Opactwo od północy.

W cieniu bramy krakowskiej nakręcono scenę do pierwszego odcinka serialu „Przygody Pana Michała”, w której filmowy Zagłoba przekonał Michała Wołodyjowskiego, aby porzucił klasztorne życie.

 

Hotel Podklasztorze. Tu dzieje się historia!

Jej częścią są Twoje wspomnienia…

 

 

 

Oferty specjalne

Hotel Podklasztorze znaczy więcej niż gościnność. To jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich będący perłą architektury romańskiej, wchodzący w skład XII –wiecznego Opactwa Cystersów. Przekonaj się sam.

Nagrody, wyróżnienia, certyfikaty

Jest nam ogromnie miło, że Hotel Podklasztorze został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym znalazł się w gronie Najbardziej Niesamowitych  Hoteli w Polsce.  Hotel Podklasztorze dba również o swoich najmłodszych Gości i  corocznie zdobywa tytuł Hotelu Przyjaznego Rodzinie.

Położenie

Wyjątkowa lokalizacja zabytkowego Hotelu w murach XII-wiecznego Opactwa cysterskiego tuż nad błękitnymi wodami rzeki Pilicy, w sąsiedztwie Jeziora Sulejowskiego sprawia, że jest to miejsce idealne zarówno dla spragnionych wypoczynku, jak i amatorów mocnych wrażeń.

Hotel Podklasztorze to zabytkowy Hotel w samym centrum Polski – zaledwie 120 km od Warszawy, w niewielkiej odległości od Łodzi. Lokalizacja w Centralnej Polsce sprawia, że jest to doskonałe miejsce na organizację eventu dla firm i korporacji, które mają swoje przedstawicielstwa w różnej części Polski

Kontakt

Hotel Podklasztorze
ul. Władysława Jagiełły 1
97-330 Sulejów
tel.: +48 44 610 24 00
kom. +48 695 320 485
fax: +48 44-616 20 02
e-mail: recepcja@hotelpodklasztorze.pl

Dołącz do nas

Jesteśmy dostępni w sieciach społecznościowych. Odwiedź nas na poniższych stronach i sprawdź wydarzenia w naszym Hotelu


PFR - Polska Tarcza Antykryzysowa informacja
Zobacz Hotel Podklasztorze w serwisie mojekonferencje.pl
Copyright/Polityka Prywatności. Projekt i wykonanie Artixen.net 2017