Od rzymskich term do hydromasażu. Historia salonów SPA

Woda dla ciała

Przodków współczesnych centrów SPA i gabinetów odnowy biologicznej można szukać w starożytnym Rzymie – jeszcze przed początkiem naszej ery. Co prawda rytualne kąpiele stosowano już w czasach prehistorycznych, ale zwykle przypisywano im wówczas magiczne właściwości. Bardziej “naukowe” podejście, wiążące zdrowie fizyczne człowieka ze zdrowiem psychicznym, obserwujemy dopiero w czasach rzymskich.

W najpotężniejszym starożytnym państwie od II wieku p.n.e. funkcjonowały bowiem termy, czyli łaźnie publiczne. W tych miejscach główną atrakcją była woda, której pozytywne znaczenie dla ciała szybko zauważono. W związku z tym w termach znajdowały się baseny z zimną, ciepłą i gorącą wodą, a także łaźnie parowe. Do tego dochodziły sale masażu, a z czasem Rzymianie mogli w takich miejscach korzystać nawet z boisk czy sal gimnastycznych. Brzmi znajomo?

Uzdrowiska i kurorty

Odwrót od rzymskich praktyk nastąpił w średniowieczu, gdy wielu uważało tego typu placówki za miejsca rozpusty. Z czasem jednak ludzkość na powrót zaczęła doceniać właściwości ciepłych kąpieli i zabiegów pielęgnacyjnych. Ze swoich źródeł nieprzerwanie słynęło na przykład belgijskie uzdrowisko Spa, od którego niektórzy wywodzą funkcjonującą obecnie nazwę salonów z zabiegami dla ciała. Zdecydowany przełom przyniosło oświecenie, gdy zabiegi pielęgnacyjne na dobre wróciły do łask. Znanym ośrodkiem uzdrowiskowym stało się między innymi angielskie miasto Bath, które rozsławił Richard Nash, brytyjski “arbiter elegancji”.

Uzdrowiska powstawały również w Polsce, na przykład w Krynicy, Nałęczowie czy Rabce. W 1926 roku działalność rozpoczął Związek Uzdrowisk Polskich. Z czasem wiele miejscowości uzdrowiskowych w kraju i na świecie rozrosło się do kurortów o sporych rozmiarach. Dziś terminem SPA nie określa się już konkretnej miejscowości z wodami leczniczymi, a placówkę oferującą różne zabiegi terapeutyczne i pielęgnacyjne.

Hotel SPA Polska centralna – Podklasztorze w Sulejowie

Placówki SPA możemy dziś znaleźć w całym kraju, oferuje je niejeden hotel. Województwo łódzkie pod tym kątem warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na Podklasztorze. To hotel położony w murach średniowiecznego opactwa cystersów, dysponujący odnowioną strefą SPA. Piotrków Trybunalski, Łódź, a nawet Warszawa – dojazd z tych miejsc do Podklasztorza zlokalizowanego w Sulejowie nie powinien sprawić problemów.

Jakie tajemnice kryje strefa CisterianSPA w Podklasztorzu? Szczególnie atrakcyjne mogą się okazać autorskie rytuały wykonywane na bazie naturalnych surowców oraz klasztornych receptur. Ich podstawą są miód, lawenda, lilie i tytoń. Poza tym sulejowski hotel zapewnia kompleksowe wyposażenie salonu SPA na najwyższym poziomie. W Podklasztorzu można bowiem korzystać między innymi z basenu z hydromasażem, jacuzzi czy kompleksu saun. Do tego grota śnieżna, grota solna i pokoje przeznaczone do zabiegów dla par – każdy znajdzie tam coś dla siebie.