Od rzymskich term do hydromasażu. Historia salonów SPA

Podróż, której celem jest hotel SPA lub wizyta w salonach pielęgnacyjnych znajdujących się w innych placówkach, to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu. Zabiegi wykonywane w takich obiektach pozwalają na relaks i odświeżenie swojego wyglądu. Tego typu przyjemności nie są jednak wynalazkiem naszych czasów. Historia salonów SPA sięga bowiem starożytności.

Woda dla ciała

Przodków współczesnych centrów SPA i gabinetów odnowy biologicznej można szukać w starożytnym Rzymie – jeszcze przed początkiem naszej ery. Co prawda rytualne kąpiele stosowano już w czasach prehistorycznych, ale zwykle przypisywano im wówczas magiczne właściwości. Bardziej “naukowe” podejście, wiążące zdrowie fizyczne człowieka ze zdrowiem psychicznym, obserwujemy dopiero w czasach rzymskich.

W najpotężniejszym starożytnym państwie od II wieku p.n.e. funkcjonowały bowiem termy, czyli łaźnie publiczne. W tych miejscach główną atrakcją była woda, której pozytywne znaczenie dla ciała szybko zauważono. W związku z tym w termach znajdowały się baseny z zimną, ciepłą i gorącą wodą, a także łaźnie parowe. Do tego dochodziły sale masażu, a z czasem Rzymianie mogli w takich miejscach korzystać nawet z boisk czy sal gimnastycznych. Brzmi znajomo?

Uzdrowiska i kurorty

Odwrót od rzymskich praktyk nastąpił w średniowieczu, gdy wielu uważało tego typu placówki za miejsca rozpusty. Z czasem jednak ludzkość na powrót zaczęła doceniać właściwości ciepłych kąpieli i zabiegów pielęgnacyjnych. Ze swoich źródeł nieprzerwanie słynęło na przykład belgijskie uzdrowisko Spa, od którego niektórzy wywodzą funkcjonującą obecnie nazwę salonów z zabiegami dla ciała. Zdecydowany przełom przyniosło oświecenie, gdy zabiegi pielęgnacyjne na dobre wróciły do łask. Znanym ośrodkiem uzdrowiskowym stało się między innymi angielskie miasto Bath, które rozsławił Richard Nash, brytyjski “arbiter elegancji”.

Uzdrowiska powstawały również w Polsce, na przykład w Krynicy, Nałęczowie czy Rabce. W 1926 roku działalność rozpoczął Związek Uzdrowisk Polskich. Z czasem wiele miejscowości uzdrowiskowych w kraju i na świecie rozrosło się do kurortów o sporych rozmiarach. Dziś terminem SPA nie określa się już konkretnej miejscowości z wodami leczniczymi, a placówkę oferującą różne zabiegi terapeutyczne i pielęgnacyjne.

Hotel SPA Polska centralna – Podklasztorze w Sulejowie

Placówki SPA możemy dziś znaleźć w całym kraju, oferuje je niejeden hotel. Województwo łódzkie pod tym kątem warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na Podklasztorze. To hotel położony w murach średniowiecznego opactwa cystersów, dysponujący odnowioną strefą SPA. Piotrków Trybunalski, Łódź, a nawet Warszawa – dojazd z tych miejsc do Podklasztorza zlokalizowanego w Sulejowie nie powinien sprawić problemów.

Jakie tajemnice kryje strefa CisterianSPA w Podklasztorzu? Szczególnie atrakcyjne mogą się okazać autorskie rytuały wykonywane na bazie naturalnych surowców oraz klasztornych receptur. Ich podstawą są miód, lawenda, lilie i tytoń. Poza tym sulejowski hotel zapewnia kompleksowe wyposażenie salonu SPA na najwyższym poziomie. W Podklasztorzu można bowiem korzystać między innymi z basenu z hydromasażem, jacuzzi czy kompleksu saun. Do tego grota śnieżna, grota solna i pokoje przeznaczone do zabiegów dla par – każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Oferty specjalne

Hotel Podklasztorze znaczy więcej niż gościnność. To jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich będący perłą architektury romańskiej, wchodzący w skład XII –wiecznego Opactwa Cystersów. Przekonaj się sam.

Nagrody, wyróżnienia, certyfikaty

Jest nam ogromnie miło, że Hotel Podklasztorze został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym znalazł się w gronie Najbardziej Niesamowitych  Hoteli w Polsce.  Hotel Podklasztorze dba również o swoich najmłodszych Gości i  corocznie zdobywa tytuł Hotelu Przyjaznego Rodzinie.

Położenie

Wyjątkowa lokalizacja zabytkowego Hotelu w murach XII-wiecznego Opactwa cysterskiego tuż nad błękitnymi wodami rzeki Pilicy, w sąsiedztwie Jeziora Sulejowskiego sprawia, że jest to miejsce idealne zarówno dla spragnionych wypoczynku, jak i amatorów mocnych wrażeń.

Hotel Podklasztorze to zabytkowy Hotel w samym centrum Polski – zaledwie 120 km od Warszawy, w niewielkiej odległości od Łodzi. Lokalizacja w Centralnej Polsce sprawia, że jest to doskonałe miejsce na organizację eventu dla firm i korporacji, które mają swoje przedstawicielstwa w różnej części Polski

Kontakt

Hotel Podklasztorze
ul. Władysława Jagiełły 1
97-330 Sulejów
tel.: +48 44 610 24 00
kom. +48 695 320 485
fax: +48 44-616 20 02
e-mail: recepcja@hotelpodklasztorze.pl

Dołącz do nas

Jesteśmy dostępni w sieciach społecznościowych. Odwiedź nas na poniższych stronach i sprawdź wydarzenia w naszym Hotelu


PFR - Polska Tarcza Antykryzysowa informacja
Zobacz Hotel Podklasztorze w serwisie mojekonferencje.pl
Copyright/Polityka Prywatności. Projekt i wykonanie Artixen.net 2017