Powiat Piotrkowski – ciekawostki z tej okolicy

Powiat piotrkowski zlokalizowany jest w województwie łódzkim. Teren naszego hotelu należy do tego powiatu, dlatego śmiało możemy powiedzieć, że Best Western Plus Podklasztorze to hotel w centralnej Polsce. Dzisiaj skupimy się na ciekawostkach z tego obszaru, aby bardziej przybliżyć Wam tajemnice okolicy.

Tajemnicza wieża farna

Wieża farna, licząca prawie 55 m, to najwyższa budowla na terenie Piotrkowa Trybunalskiego. Od lat owiana jest różnymi, tajemniczymi historiami. Legendy głoszą że znajdują się na niej kości wielkoludów, przymocowane na długich łańcuchach, a także, że to właśnie tam mieścił się skarbczyk Władysława Łokietka, w którym skrywał się podczas potyczek z rycerzami Wacława Czeskiego. Legendy te nie mogą być jednak prawdziwe, ponieważ Łokietek walczył o tron Polski z Wacławem, gdy ów wieży jeszcze nie było.

Powiązanie Łokietka z Piotrkowską wieżą, kończy się na tym, iż po bitwie pod Płowcami, gdy odwiedził Piotrków wraz z królewiczem Kazimierzem, zlecił on jej podwyższenie.

Jak już wspomnieliśmy, wieża ta liczy niespełna 55 m, a prowadzą na nie kręte schody. Z jej szczytu, co wieczór, słychać dziewięciokrotne uderzenie dzwonu, upamiętniające poległych pod Warną.

Kościół św. Franciszka Ksawerego w Piotrkowie Trybunalskim, określany również jako Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej

Chcielibyśmy przybliżyć Wam wyjątkową historię obrazu, który się w nim znajduje. Jest to obraz Matki Bożej Trybunalskiej, namalowany przez włoskiego artystę, którego dane nie są znane. Został on ofiarowany Trybunałowi Koronnemu – to właśnie podczas jego posiedzeń był przenoszony do kaplicy sądowej z kościoła farnego, w którym początkowo się znajdował. W 1829 roku obraz został na stałe przetransportowany do aktualnej lokalizacji.

Obraz ten setki lat temu pełnił bardzo ważną rolę – modlili się przed nim ludzie rządzący np. król Stefan Batory. Dlatego właśnie Sanktuarium MB Trybunalskiej uznane jest miejscem modlitwy za tych, którzy sprawują władzę.

Mroczna tajemnica Rynku Trybunalskiego

Gabriela Zapolska, polska aktorka i dramatopisarka, której najbardziej rozpoznawalny dramat to „Moralność Pani Dulskiej”, była w Piotrkowie zaledwie dwa razy. Jednak to rok 1888 przyniósł z sobą dramatyczną historię. To właśnie w jednej z kamienic na Piotrkowskim rynku, Gabriela Zapolska próbowała popełnić samobójstwo, połykając sporą ilość łebków od zapałek. Artystkę dotknęło wówczas wiele utrapień – nieodwzajemnione zakochanie, fatalne recenzje dzieł, problemy finansowe i proces sądowy związany z plagiatem.

→ Poznaj historię Cysterskiego opactwa w Sulejowie, odwiedź nasz hotel konferencyjny – łódzkie, centralna Polska. Zapraszamy do udziału w biesiadach średniowiecznych i skorzystania z zabiegów hotelowego SPA, inspirowanych pradawnymi metodami pielęgnacji.

Oferty specjalne

Hotel Podklasztorze znaczy więcej niż gościnność. To jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich będący perłą architektury romańskiej, wchodzący w skład XII –wiecznego Opactwa Cystersów. Przekonaj się sam.

Nagrody, wyróżnienia, certyfikaty

Jest nam ogromnie miło, że Hotel Podklasztorze został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym znalazł się w gronie Najbardziej Niesamowitych  Hoteli w Polsce.  Hotel Podklasztorze dba również o swoich najmłodszych Gości i  corocznie zdobywa tytuł Hotelu Przyjaznego Rodzinie.

Położenie

Wyjątkowa lokalizacja zabytkowego Hotelu w murach XII-wiecznego Opactwa cysterskiego tuż nad błękitnymi wodami rzeki Pilicy, w sąsiedztwie Jeziora Sulejowskiego sprawia, że jest to miejsce idealne zarówno dla spragnionych wypoczynku, jak i amatorów mocnych wrażeń.

Hotel Podklasztorze to zabytkowy Hotel w samym centrum Polski – zaledwie 120 km od Warszawy, w niewielkiej odległości od Łodzi. Lokalizacja w Centralnej Polsce sprawia, że jest to doskonałe miejsce na organizację eventu dla firm i korporacji, które mają swoje przedstawicielstwa w różnej części Polski

Kontakt

Hotel Podklasztorze
ul. Władysława Jagiełły 1
97-330 Sulejów
tel.: +48 44 610 24 00
kom. +48 695 320 485
fax: +48 44-616 20 02
e-mail: recepcja@hotelpodklasztorze.pl

Dołącz do nas

Jesteśmy dostępni w sieciach społecznościowych. Odwiedź nas na poniższych stronach i sprawdź wydarzenia w naszym Hotelu


PFR - Polska Tarcza Antykryzysowa informacja
Zobacz Hotel Podklasztorze w serwisie mojekonferencje.pl
Copyright/Polityka Prywatności. Projekt i wykonanie Artixen.net 2017