Ślub w plenerze – wszystko co powinieneś wiedzieć

Planowanie i przygotowania tak ważnej uroczystości to czas szczęścia i ekscytacji, ale także stresu, tworzących się problemów czy naglących terminów i trudnych decyzji.  Jeszcze więcej formalności i komplikacji pojawia się, gdy decydujemy się na złożenie przysięgi w plenerze. Jest to bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych czy w innych zakątkach świata, jednak w Polsce, nie jest to proste do zorganizowania. O wiele łatwiej jednak, jest zorganizować ślub cywilny, niż kościelny czy konkordatowy.

Ślub cywilny

Tutaj sprawa jest dość prosta. Wystarczy wybrać wymarzone na uroczystość miejsce i złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiedni wniosek. Jednak należy pamiętać o dwóch, podstawowych wytycznych dotyczących lokalizacji:

  • nie może zakłócać powagi i dostojności ceremonii,
  • musi zapewniać bezpieczeństwo wszystkich obecnych osób.

Jeżeli któraś z zasad nie zostanie spełniona, wówczas urzędnik, może nie wyrazić zgody na organizację uroczystości. Kiedy jednak uzyskamy akceptację, czeka nas jeszcze kwestia kosztów, które są nieco wyższe niż w przypadku, gdy ślub odbywa się w urzędzie. W cenę wliczają się:

  • koszty dojazdu urzędnika w wybrane przez was miejsce,
  • opłaty za insygnia z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP,
  • opłaty za paterę na obrączki oraz jej konserwację,
  • opłaty za strój,
  • akcesoria i fryzjera urzędnika, który będzie udzielał ślubu,
  • ewentualne wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC, podczas jego nieobecności.

Zazwyczaj za wszystkie wymienione wyżej kwestie, urząd liczy sobie około 1000 zł.

Ślub kościelny lub konkordatowy

W tym przypadku, organizacja będzie o wiele bardziej kłopotliwa. Po pierwsze, musimy otrzymać zgodę od proboszcza parafii, pod którą podlega wybrane przez nas miejsce, a jeśli ten nie zaakceptuje naszego pomysłu, możemy pisemnie zwrócić się do biskupa. Jednak w większości przypadków, takiej zgody po prostu nie otrzymano. Zapis w prawie kanonicznym mówi, że zawarcie sakramentu powinno odbyć się w miejscu uświęconym, a najlepiej w parafii jednego z narzeczonych, chyba że wystąpią szczególne okoliczności, np. pobyt w szpitalu lub choroba, uniemożliwiająca stawienia się w świątyni. Kierując prośbę do biskupa, musimy przedstawić konkretny powód, dla którego chcemy przenieść organizację ślubu, poza mury kościoła.

Podstawowe kwestie

Niezależnie czy będzie to ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy, powinniśmy zadbać o kilka ważnych aspektów:

1. Miejsce

Najlepiej postawić na malowniczy ogród przy restauracji, pięknym dworku czy hotelu. Wtedy w razie załamania pogody będzie można przenieść uroczystość do jednego z pomieszczeń. Jeśli jednak decydujemy się na obszar oddalony od lokalu, powinniśmy zapewnić zadaszenie, np. rozkładany namiot. Jest on dobrym pomysłem również podczas upału, kiedy można schować się przed promieniami słońca.

2. Dekoracje

Pamiętajmy, że miejsce powinno oddawać powagę i uroczystość sytuacji, dlatego też musimy zadbać o odpowiednie dekoracje. Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie łuku z kwiatów i rozłożenie długiego, białego dywanu. Dużym udogodnieniem dla każdej pary organizującej przyjęcie w plenerze, będzie pozostawienie tych kwestii po stronie hotelu lub restauracji, przy której odbywać się będzie uroczystość zaślubin.

3. Nagłośnienie

Jest to bardzo ważne, aby wszyscy goście, również Ci zajmujący miejsca daleko w tyle, mieli możliwość usłyszeć waszą przysięgę. Warto zatem podczas wyboru miejsca zwrócić uwagę na dostępność nagłośnienia, aby nie ponosić dodatkowych kosztów, związanych z wynajmem takiego sprzętu.

Chociaż zaplanowanie ślubu w plenerze wymaga od nas wielu formalności, warto rozważyć zorganizowanie samego przyjęcia na łonie natury. Taka uroczystość na pewno będzie wyjątkowa, a gdy wybierzemy odpowiednie (polecane) miejsce – restaurację czy hotel na wesele w plenerze, zapewne całość przygotowań przebiegnie bardzo sprawnie i bez zbędnego stresu. Zwróć uwagę na doświadczenie hotelu czy restauracji w organizowaniu tego typu przyjęć, przejrzyj zdjęcia, opinie i wybierz miejsce idealne, na ten jeden wyjątkowy dzień!

Wesele w plenerze – Łódzkie >>> Poznaj wyjątkowy klimat Hotelu Podklasztorze!

Oferty specjalne

Hotel Podklasztorze znaczy więcej niż gościnność. To jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich będący perłą architektury romańskiej, wchodzący w skład XII –wiecznego Opactwa Cystersów. Przekonaj się sam.

Nagrody, wyróżnienia, certyfikaty

Jest nam ogromnie miło, że Hotel Podklasztorze został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym znalazł się w gronie Najbardziej Niesamowitych  Hoteli w Polsce.  Hotel Podklasztorze dba również o swoich najmłodszych Gości i  corocznie zdobywa tytuł Hotelu Przyjaznego Rodzinie.

Położenie

Wyjątkowa lokalizacja zabytkowego Hotelu w murach XII-wiecznego Opactwa cysterskiego tuż nad błękitnymi wodami rzeki Pilicy, w sąsiedztwie Jeziora Sulejowskiego sprawia, że jest to miejsce idealne zarówno dla spragnionych wypoczynku, jak i amatorów mocnych wrażeń.

Hotel Podklasztorze to zabytkowy Hotel w samym centrum Polski – zaledwie 120 km od Warszawy, w niewielkiej odległości od Łodzi. Lokalizacja w Centralnej Polsce sprawia, że jest to doskonałe miejsce na organizację eventu dla firm i korporacji, które mają swoje przedstawicielstwa w różnej części Polski

Kontakt

Hotel Podklasztorze
ul. Władysława Jagiełły 1
97-330 Sulejów
tel.: +48 44 610 24 00
kom. +48 695 320 485
fax: +48 44-616 20 02
e-mail: recepcja@hotelpodklasztorze.pl

Dołącz do nas

Jesteśmy dostępni w sieciach społecznościowych. Odwiedź nas na poniższych stronach i sprawdź wydarzenia w naszym Hotelu


PFR - Polska Tarcza Antykryzysowa informacja
Zobacz Hotel Podklasztorze w serwisie mojekonferencje.pl
Copyright/Polityka Prywatności. Projekt i wykonanie Artixen.net 2017