Wakacje nad Zalewem Sulejowskim – zaplanuj idealną wycieczkę

Zalew Sulejowski – jak dojechać

Zalew Sulejowski, zwany także Jeziorem Sulejowskim, leży w województwie łódzkim. Od Łodzi dzieli go 57 kilometrów, od Warszawy 120. Dzięki dobremu połączeniu drogowemu podróż nad wody zbiornika nie jest jednak uciążliwa. Akwen powstał na przełomie lat 60. i 70., w wyniku postawienia zapory na rzece Pilicy. Ma powierzchnię 27 kilometrów kwadratowych. Został wybudowany przede wszystkim z myślą o Łodzi, którą zaopatrywał w wodę. Szybko stał się jednak atrakcją turystyczną regionu i celem licznych wycieczek – nie tylko łodzian, ale i turystów z Warszawy oraz innych zakątków kraju.

Zalew Sulejowski – atrakcje

Zatrzymując się na kilka dni w okolicy bez trudu znajdziemy hotel pod Łodzią, który będzie odpowiednią bazą wypadową do zwiedzania. Wizyta w pobliżu Zalewu Sulejowskiego sprawi sporo frajdy dzieciom, idealnym rozwiązaniem będzie więc hotel przyjazny rodzinie, taki jak choćby Hotel Podklasztorze. Zapewni on dzieciom dodatkowe atrakcje i umili wakacyjny pobyt.

Klasztor w Sulejowie

Hotel Podklasztorze sam w sobie jest atrakcją, bo punktem obowiązkowym wycieczki nad zalew są odwiedziny średniowiecznego opactwa cystersów. Hotel mieści się w klasztornych budynkach, których historia sięga niemal 1000 lat. W XII wieku klasztor ufundował książę Kazimierz II Sprawiedliwy. Według legendy było to wotum dziękczynne księcia za uratowanie życia po tym, jak zaginął w okolicznej puszczy. Dziś opactwo w Sulejowie pozwala na własnej skórze poczuć klimat towarzyszący średniowiecznym mnichom i podziwiać świetnie zachowane zabytki romańskiej architektury.

Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

Kilka kilometrów od zalewu, w Tomaszowie Mazowieckim, znajduje się rezerwat przyrody Niebieskie Źródła. Jego nazwa wiąże się bezpośrednio z największą atrakcją tego miejsca. Ten teren położony na prawym brzegu Pilicy został objęty ochroną z powodu niezwykłych źródeł krasowych. Woda wybija tam z dna piasek, który widziany przez taflę wody ma niebiesko-błękitny kolor. To efekt spowodowany wchłanianiem czerwonych promieni przez wodę z wapiennych źródeł. Wycieczka do rezerwatu jest dobrym sposobem na zainteresowanie dzieci przyrodą – Niebieskie Źródła są ostoją wielu gatunków ptaków z kaczką krzyżówką na czele. Ciekawostką jest fakt, że woda w źródłach nie zamarza nawet zimą.

Zamek w Inowłodzu

Z Zalewu Sulejowskiego w kilkadziesiąt minut można dostać się do Inowłodza. To dawne miasto, a obecnie wieś, może pochwalić się średniowiecznym zamkiem. Gotycki kompleks w Inowłodzu został wzniesiony w XIV wieku z polecenia Kazimierza Wielkiego. Po potopie szwedzkim popadł jednak w ruinę, z której został wydźwignięty dopiero ostatnio. W XXI wieku zamek odbudowano, został udostępniony do ruchu turystycznego w 2013 roku. Od tego czasu stał się atrakcją regionu – z jego wieży rozciąga się piękny widok, do tego posiada ciekawe podziemia z szeregiem wystaw i efektowny dziedziniec.

Trasy rowerowe i turystyczne

Zwiedzanie Zalewu Sulejowskiego najlepiej połączyć z aktywnym wypoczynkiem. Świetnym pomysłem będzie spacer szlakami turystycznymi wytyczonymi na jego brzegach. Turyści mają do wyboru Szlak Rzeki Pilicy oraz Szlak po Parku Spalskim. Ich łączna długość to ponad 160 kilometrów, przecinają całą okolicę. Warto też wybrać się na potężną, mierzącą 16 metrów wysokości zaporę w Smardzewicach.